•  
  •  

Aladár Koch-Szsélyi

Od čias ako človek začal vnímať schopnosť vtákov lietať, túžil aspoň občas vzlietnuť.

História sotva zaznamenala všetkých tých, ktorí sa pokúšali o let na umelých krídlach, či nedokonalých leteckých strojoch. Z bájí si pamätáme Ikara, do učebníc sa dostali lietajúce stroje , ktorých autorom bol charizmatický Leonardo da Vinci, ak zostaneme u nás doma, známy je lietajúci mních Cyprián z Červeného kláštora pri Dunajci. Často krát človek za svoju túžbu dostať sa do vtáčieho sveta v oblakoch zaplatil najvyššiu cenu. Napriek tomu sa celé dejiny niesli v znamení túžby človeka lietať. Len malá hŕstka Slovákov však vie, že priekopníkom letectva na území terajšieho Slovenska bol náš rodák, nositeľ významných cien za letecké konštruktérstvo, letec, pilot, jeden z prvých , ak bnie prvý vôbec , kto vo vtedajšom Uhorsku nielen skonštruoval, ale aj letel v lietadle. Touto neprávom zabudnutou osobnosťou bol rodák z obce Čeláre pri Veľkom Krtíši , inžinier Aladár Koch - Zsélyi. Práve jemu patrí naša spomienka v pravidelnom cykle Rodáci. Navštívila som miesto jeho posledného odpočinku v rodnej obci, aj maličké, ale vzácne múzeum v Bušinciach, kde malý Aladár prežil detstvo i najkrajšie roky dospievania. Oslovila som ľudí, vďaka ktorým táto výnimočná osobnosť nepadla do zabudnutia, starostu obce Bušince Zoltána Végha i gymnaziálneho učiteľa Pavla Antolova , vďaka ktorému je slovenská filmová amatérska tvorba bohatšia o krátky dokument jednoducho nazvaný – Priekopník letectva .
 V obci Bušince , neďaleko Veľkého Krtíša , sa každý rok stretne niekoľko desiatok leteckých vyslúžilcov až z Budapešti, aby si uctili pamiatku s vojho predchodcu, priekopníka letectva Aladára Kocha Zsélyiho. Práve do maličkého, ale vzácneho múzea ma zaviedol aj starosta obce a obdivovateľ Zsélyiho života a diela Zoltán Végh.
Hovorí sa, že človek, ktorý nepozná a neváži si svoju minulosť si nezaslúži ani budúcnosť. Niekoľko krát mi táto stará pravda napadla, keď som putovala po stopách leteckého génia, priekopníka slovenskej aviatiky, letca a pilota Aladára Kocha Zsélyiho, nášho významného stredoslovenského rodáka. Zanechal európskej histórii skvelé poznatky , napriek tomu takmer ostal zabudnutý. Chcem sa touto cestou poďakovať zanietencom, vďaka ktorým Aladár Koch Zsélyi prežil v pamätiach a cez Rádio Regina sa dostal, vážení poslucháči, aj k vám. Starostovi Bušiniec Zoltánovi Véghovi a učiteľovi Pavlovi Antolovovi. A úplne na záver dnešného cyklu Rodáci azda len krátka veta, ktorá charakterizovala život dnešnej osobnosti . Cesta do oblakov je vždy krásna, nech je návrat na zem akýkoľvek. 

Úradné hodiny

Obedňajšia prestávka: 12:00 do 12:30 hod.
Pondelok: 08:00 - 15:30
Utorok: 08:00 - 15:30
Streda: 08:00 - 17:00
Štvrtok: 08:00 - 15:30
Piatok: 08:00 - 14:00

Fotogaléria

Kalendár